EAS- ja RTK -teoriat paikan päällä Itiksen toimistolla ja verkossa

Teoriat luokassa!

Meillä voit seurata opettajan pitämiä teoriatunteja paikan päällä!

Autokoulun teoriaopetus luokassa

Autokoulun teoriaopetus luokassa

Kannattaa aina valita opettajan pitämät teoriatunnit jos aikataulullisesti mahdollista, silloin saat lakisääteisen teoriaopetuksen lisäksi liikenneopettajan käytännön ohjeet ja vihjeet. Jos et ehdi paikan päälle, voit myös seurata live-lähetetyt tunnit kotoa Zoomin kautta.

Kaikki teoriat alkavat klo 17:00. Sekä EAS- että RTK-teoriat ovat jaettu kahteen iltaan. EAS:it ovat 1 oppitunti maanantaisin ja kolme oppituntia keskiviikkoisin, kun taas riskienhallinnan teoriat ovat kaksi oppituntia kerralla.

EAS-teoriat

Kaikki jotka suorittavat ensimmäistä ajokorttiaan aloittavat EAS-teorioilla.

  • EAS1 (TK1) maanantaisin klo 17:00-17:45
  • EAS2 (TK2/TK3/TK4) joka toinen keskiviikko klo 17:00-19:25

Riskienhallintakoulutuksen teoriat

B-korttia suorittavat käyvät riskienhallintakoulutuksen ennen ajokoetta. Teoriat voi suorittaa halutessaan ennen teoriakoetta.

  • RK1 (RK1/RK2) joka toinen tiistai klo 17:00-18:35
  • RK2 (RK3/RK4) joka toinen tiistai klo 17:00-18:35

Tervetuloa paikan päälle! Teorioiden livelähetykset voi myös jatkossa seurata virtuaaliluokan kautta, ja täysin verkkopohjaiset tunnit ovat tarjolla jos luokkaopetuksen aikataulut ei sovi!

Virtuaaliluokka (opettajan live-lähetetyt teoriatunnit)

Luokan osoite löytyy sähköpostiviestistä jonka sait ilmoittauduttua. Kirjaudu etu- ja sukunimellä joko selaimella tai lataamalla Zoom. Avaa luokka hyvissä ajoin ennen tunnin alkua ja odota että sinua päästetään luokkaan. Viranomaisvaatimuksesta sinulla on oltava videoyhteys ja mikrofoni käytössäsi. Teorioille osallistutaan mieluiten tietokoneella, mutta myös tabletti tai älypuhelin, jossa on kamera sekä mikrofoni käy.

Verkkoteoriat eAutokoulussa

Voit myös suorittaa teoriat verkossa eAutokoulun aukioloaikojen mukaisesti jos opettajan pitämät tunnit eivät sovi sinulle. Teoriat ovat suoritettavissa arkisin seuraavasti:

  • Maanantai 10-16
  • Tiistai 10-20
  • Keskiviikko 10-16
  • Torstai 10-20
  • Perjantai 9-15

Samankaltaiset artikkelit