Ajovarma ei ota enää vastaan autokoulun kautta lähetettyjä lupahakemuksia

Viimeiset hakemukset toimitettava lokakuun loppuun mennessä.

Jatkossa ajokorttilupahakemukset tehdään Traficomin verkkopalvelun kautta tai Ajovarman toimistolla. Traficomin verkkopalvelussa saat ajokorttiluvan edullisemmin ja lupa on heti voimassa.

Ensimmäistä ajokorttia suorittaville:
https://www.traficom.fi/fi/asioi-kanssamme/ensimmainen-ajokortti

Korttiluokan korottajille:
https://www.traficom.fi/fi/asioi-kanssamme/korota-ajokorttiasi

Lupa on heti voimassa, ja lupamaksu on 24,00 euroa.

Ajokorttilupahakemuksen yhteydessä sinun tulee vakuuttaa ettei sinulla ole tiettyjä sairauksia jotka estävät ajokorttiluvan myöntämistä. Ilmoitat myös, mikäli tarvitset silmälaseja. Ajovarma perii käsittelymaksua, joten heillä jätetty hakemus maksaa 39,00 euroa.

Jos tarvitset lääkärintodistuksen lupahakemuksen liitteeksi tai haluat vaihtaa ajokorttiin tuleva valokuva, varaat ajan lupahakemuksen jättämiselle Ajovarman toimipisteessä. Kannattaa varata ajan hakemuksen jättämistä varten:

Samankaltaiset artikkelit